Historie budování
Cílem projektu zaHRAda je podpořit rozvoj environmentální výchovy na naší škole. Je to jeden z projektů, které si zařadil do svých priorit Ekotým školy a zároveň je součástí dlouhodobého plánu environmentální výchovy a vzdělávání naší školy. Vytvoří prostor pro vyučování „v přírodě“ nebo pro volnočasové aktivity. Žáci budou moci strávit hodiny přírodopisu, biologického semináře, prvouky nebo ostatních předmětů v příjemném prostředí na čerstvém vzduchu. Na školním pozemku budou probíhat i terénní práce biologického semináře nebo pracovní výchovy. Na projektu spolupracovali stavební projektantka, zahradní architekt, koordinátorka EVVO, vedení školy, obecní zastupitelstvo a žáci školy.
Škola pozemek získala v celkem zanedbaném stavu. Byla zde polorozpadlá kolna a staré stromy. Na zahradě se nejdříve uskutečnily terénní a stavební úpravy. Následně byl zbudován dřevěný altáns lavicemi a stoly pro vyučování. Zchátralá kolna byla opravena a je z ní sklad na nářadí. Došlo k prořezání stromů a vysázení nových keřů. V dalších letech bylo založeno několik různých biotopů. Například skalka, bylinková zahrádka, kvetoucí louka, ovocný sad a další. Zahrada má kromě výukové a pěstitelské části i část hrací. Zde je vysazen vrbový domeček, umístěna kláda na hry. Přibylo tu i ohniště s lavičkami.
Abychom zvýšili biodiverzitu, jsou v přírodní učebně umístěny budky a krmítka pro ptáky, ale i jiné úkryty pro malé živočichy. Motivem k vybudování učebny je mimo jiné i snaha o aktivní propagaci ekologie. Znalosti, dovednosti a úspěchy žáků v tomto oboru jsou prezentovány před spolužáky na Ekokonferencích a před rodiči a veřejností na „Dnech otevřených vrat“ do zahrady.
Snažíme se nepoužívat chemické prostředky a volíme šetrné způsoby péče o rostliny. 25. září 2013 jsme získali titul „Přírodní ukázková zahrada“.
Ve školním roce 2013/14 žákyně Lucie Hrádková, Markéta Šárová a Lada Švecová sepsaly historii budování přírodní učebny.